13:00 - 19:00
środa
16:00 - 19:00
wtorek
Godziny konsultacji
Dane kontaktowe
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz umówić konsultację dietetyczną zapraszam do kontaktu
Formularz kontaktowy
Menopauza nie musi stanowić okresu pełnego cierpień i wyrzeczeń. Jednak jest to czas, do którego trzeba się odpowiednio przygotować aby przeżyć go w jak najlepszym zdrowiu.
Pomóc może odpowiedni sposób żywienia adekwatny do indywidualnych potrzeb kobiety w okresie menopauzy.
Menopauza jest naturalną fazą życia, która wyznacza koniec wrodzonej zdolności kobiety do zajścia w ciążę i rodzenia dzieci. Kobieta przestaje miesiączkować i spada produkcja estrogenów.
Jest to cały proces, który może trwać latami. Termin menopauza oznacza co prawda ostatnie krwawienie miesiączkowe, jednak jej biologiczne mechanizmy i objawy ją zapowiadające występują już kilka lat wcześniej. Zaburzeniom miesiączkowania towarzyszą zmiany profilu hormonalnego gonadotropin –FSH hormon folikulotropowy i LH − hormon luteinizujący, lutropina.
Dolegliwości jest mnóstwo m.in:
uderzenia gorąca, poty, zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, suchość pochwy, nawracające infekcje dróg moczowych, nietrzymanie moczu, zaburzenia libido, zmniejszenie grubości skóry, wypadanie włosów, bóle kostno-stawowe. spadek elastyczności skóry, osteopenia i osteoporoza, zmiany nastroju, stany przygnębienia, nerwowość, rozdrażnienie, słaba koncentracja, pogorszenie pamięci.
Pamiętajmy, że dieta powinna być indywidualnie skomponowana adekwatnie do potrzeb, niekorzystnych objawów i ewentualnych chorób związanych z menopauzą.
Przy komponowaniu diety warto zwrócić szczególna uwagę na trzy kluczowe elementy, które wpływają na mniejsze spalanie kalorii i większy przyrost masy ciała w tym okresie:
1. ciało potrzebuje mniej energii z pożywienia,
2. następują zmiany rozkładu tkanki tłuszczowej -zwiększa się obwód pasa,
3. następuje utrata masy mięśniowej.
Dieta powinna uwzględniać sprawdzone produkty poprawiające funkcjonowanie organizmu i wpływające na lepsze radzenie sobie z niekorzystnymi objawami menopauzy:
PUFA - długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe –Omega 3. Posiadają znaczenie ochronne w przypadku hiperlipidemii, choroby niedokrwiennej serca, arteriosklerozy, osteoporozy, nowotworów czy chorób neurodegeneracyjnych.
Izoflawony, ligniany, kumaryny. Przypisuje się im zdolności łagodzenia objawów klimakterium, a także właściwości profilaktyczne chorób serca.
Witamina D. Szczególnie ważna ze względu na zwiększenie ryzyka utraty masy kostnej, chorób układu krążenia, chorób metabolicznych i nowotworowych oraz zaburzeń poznawczych.
Kwas foliowy. Suplementacja obniża stężenie homocysteiny (Hcy) w surowicy krwi, zmniejszając tym samym niebezpieczeństwo choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu. Zmniejsza uciążliwości oraz częstotliwości uderzeń gorąca dzięki interakcji z neuroprzekaźnikami.
Witamina E. Działa rewelacyjnie na napady „uczucia gorąca”, nocne poty, problemy związane z wysychaniem błony śluzowej pochwy.
Witamina B complex. Zapobiega uczuciu zmęczenia i wahaniom nastroju.
Można też rozważyć zastosowanie rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w zwalczaniu symptomów menopauzy roślin takich jak: blue cohosh, pluskwica groniasta, olej z wiesiołka, niepokalanek pospolity i lukrecja.
Dieta w menopauzie