Dietoteka Anna Adamczyk

Dietoteka Anna Adamczyk
09/02/2023

Dieto - Badacz | Czy dieta niskowęglowodanowa jest skuteczniejsza w redukcji wagi?

Wróć do artykułów

Trwają debaty na temat skutecznych i bezpiecznych diet w leczeniu otyłości u osób dorosłych. Diety niskowęglowodanowe redukujące wagę (znane również jako „diety niskowęglowodanowe”) są nadal szeroko promowane i sprzedawane jako bardziej skuteczne w utracie wagi i zdrowsze niż „zbilansowane” diety redukujące. Przyjrzyjmy się nowemu pracowaniu opublikowanemu w 2022 roku w bazie Cochrane [1].  W opracowaniu porównano wpływ diet redukujących masę ciała o niskiej zawartości węglowodanów z dietami redukującymi masę ciała ze zrównoważonym zakresem węglowodanów, w odniesieniu do zmian masy ciała i ryzyka sercowo-naczyniowego u dorosłych z nadwagą i otyłością bez i z cukrzycą typu 2. W tym celu przeanalizowano 61 badań, które zostały przeprowadzone do czerwca 2021 roku i opublikowane w bazach takich jak MEDLINE (PubMed), Embase (Ovid), Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL), Web of Science Core Collection (Clarivate Analytics), ClinicalTrials.gov i WHO International Clinical Trials Registry Platform (ICTRP).

Uczestnicy badań: Badania dotyczyły osób dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) z nadwagą lub otyłością, bez cukrzycy typu 2 lub z cukrzycą typu 2 oraz bez chorób sercowo-naczyniowych lub czynników ryzyka lub z nimi w sumie 6925 uczestników. Próby miały porównywać diety redukujące masę ciała o niskiej zawartości węglowodanów z dietami redukującymi masę ciała o zrównoważonej zawartości węglowodanów. Wszystkie badania przeprowadzono w krajach o wysokich dochodach, z wyjątkiem jednego przeprowadzonego w Chinach. Większość uczestników nie miała cukrzycy typu 2. Średnia wyjściowa masa ciała we wszystkich badaniach wynosiła 95 kg (zakres od 66 do 132 kg). Większość badań obejmowała mężczyzn i kobiety (42 badania z 61; tylko 3/19 mężczyzn; tylko 16/19 kobiet) oraz osoby bez wyjściowych chorób sercowo-naczyniowych, czynników ryzyka lub zdarzeń (36/61). Średnie wyjściowe rozkurczowe ciśnienie krwi i cholesterol LDL we wszystkich badaniach mieściły się w normalnych zakresach.

Rezultaty: Metaanaliza wskazuje, że uczestnicy badań stracili na wadze, bez względu czy stosowali diety redukujące masę ciała o niskiej zawartości węglowodanów czy diety redukującymi masę ciała o zrównoważonej zawartości węglowodanów. Wartości te oscylowały w przypadku obu diet stosowanych krótkoterminowo w zakresie: 0.33 -12,2 kg a długoterminowo w zakresie:1,7-13.1 kg. Prawdopodobnie nie ma więc żadnej różnicy w redukcji masy ciała i zmianach czynników ryzyka sercowo-naczyniowego między dietą redukującą masę ciała o niskiej lub zrównoważonej zawartości węglowodanów.

[1] Celeste E Naude, Amanda Brand, Anel Schoonees, Kim A Nguyen, Marty Chaplin, Jimmy Volmink. Low‐carbohydrate versus balanced‐carbohydrate diets for reducing weight and cardiovascular risk.  Cochrane Database of Systematic Reviews. 2022

Projekt i wykonanie: Wytwórnia Marketingu

Polityka prywatności

Regulamin świadczenia usług dietetycznych